Ziyaretçi Sayısı

OKUDUĞUNUZ YAZILARIN TAMAMININ KAYNAĞI YÜREĞİMDİR.. BLOĞUMDA ALINTIYA YER VERİLMEMEKTEDİR

27 Eylül 2011 Salı

Kıyamet Nedir?

Sevgili Arkadaşlar, eğer bu soruya cevap bulursak "kıyametin kopması niçin gereklidir" sorusunada yanıt bulmuş olacağız..

bir karınca topluluğunu ele alalım. bunların kendilerine murahhas (özgü) bir alemleri vardır ve o alem içersinde yerler içerler yardımlaşırlar, yiyecek biriktirirler kışa hazırlık yaparlar, kendilerine özgü dialog şekilleri ile birbirleri ile anlaşırlar..

buradan baktığımız zaman bu onların kendi "baloncuk" evrenleridir ve o evren içinde dış evrenlerden habersiz olarak yine kendilerine murahhas şekilde hayat sürerler.. evrenleri çakışmadığı için ne bizden haberleri vardır, nede içinde yaşadığımız bizim kendimize özgü baloncuk evrenimizden..

karıncaların toplu yaşadığı,  içersinde maddi manevi gıdalandığı bu alem ortamının bir anda dağıldığını yok olduğunu düşünelim. ne oldu? Ayetlerdeki gibi dağları parçalandı, yıldızları döküldü, güneşi söndü, herşey un ufak oldu saçıldı..

şimdi kendimizi oradaki bir karıncanın yerine koyalım, ne oldu? öncelikle alıştığımız aşina olduğumuz, gönlümüze yaşama sevinci veren o ortamları tümüyle kaybettik. bununlada kalmadı, eşimizi kaybettik çocuklarımızı kaybettik, tüm sevdiklerimizi herşeyimizi yitirdik ve kendimizi bir anda hiç birşeyin olmadığı bir "boşluk" aleminde bulduk..

siz; karısını kızını tüm sevdiklerini, kaybetmiş, malı mülkü işi kariyeri, gururu egosu yüzünden, insanları aşşağı görmüş, kalp kırmış, incitmiş, haksızlık etmiş zulm etmiş, hak yemiş,,, bununla birlikde iflas etmiş başta en yakınları olmak üzre herşeyini ama herşeyini kaybetmiş bir adamın, kaldırımda oturur halini düşleyebiliyormusunuz..

değil kendi elleri ile yaptıklarının vicdani muhasebesi, zamanında elinde bulunan değerlerin  kadrini şükrünü bilmemesinden dolayı içersine düştüğü sonsuz vicdan azabını saymıyorum bile..

ahh kimbilir, kendinden bir yudum sevgi bekleyen, ama asla kadrini bilmediği sevgili kızı şimdi nerededir?

şimdi ne kadarda muhtaç ona, onu bir kere görebilme uğruna belki canını verirdi.. ama yok, o gitti.. çünkü burası o alem değil, o alem yok oldu.. burası boşluk alemi..

işte bu, kıyameti kopmuş birisidir arkadaşlar..
(bu hususu çok iyi anlamanız için kesinlikle "nerede idim" başlıklı yazımıda öneririm.. )

burada zebaniler "cehenneme hoş geldiniz.." diyor..

şimdi anladınızmı kıyamet niçin gerekli?

"Ve hatırlayın ki Rabbiniz size şöyle bildirmişti: Yüceliğim hakkı için şükrederseniz elbette size (nimetimi) artırırım ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir" İbrahim-7

şimdi iki seçenek var; ya bu kıyamet ortamında ebedi kalacağız yada ismine "cennet" denilen o bahçe ye geçiş yapacağız..

ama durun bir dakika, daha önce vicdanınızla sevginizle kadirşinasiyetinizle böyle bir bahçe oluşturmuşmu idinizki?

"cennet nedir? tıkla"
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Follow @istanbuuli