Ziyaretçi Sayısı

OKUDUĞUNUZ YAZILARIN TAMAMININ KAYNAĞI YÜREĞİMDİR.. BLOĞUMDA ALINTIYA YER VERİLMEMEKTEDİR

28 Eylül 2011 Çarşamba

Hz Muhammed'in S.A.V ın Sırrı..

Yani ben şimdi burda herkes gibi alışılageldik, her tarafı yağırdanlık dolu, vıcık vıcık klişe bir "Hz Muhammed S.A.V" konusu işlemek istemiyorum.. naif şekilde, ne gördüysem onu söyleyeceğim.

Şimdi Arkadaşlar hz Muhammed'in S.A.V hadislerine baktığımızda, yada O'nu anlatan siyerleri incelediğimizde veyahut gerçekden gönlen Ona şöyle bir baktığımızda,

Onun sanki içinde devamlı bir sızı ve içten içe acı çekiyormuşta ve o sırrı sanki kimseciklere belli etmek istemiyormuş gibi vakur halini gözlemleriz..

yani şimdi bu nasıl bir sızı ki, amcası öldükten sonra kendisini cühela halktan koruyacak kimsecikler kalmaması sebebi ile, önceden tanıdığı bazı kabile reislerine kendisini himaye isteği ile gittiği Taif'te hayal kırıklığına uğramış,

üstüne üstlük kendisini taşlayan halka karşı sığındığı bir bahçede gelen Cebrail'in onları helak teklifini geri çevirmiş ve "daha bilmiyorlar" demişti..

ve yine bu nasıl bir sızı ki, kendisine gelen fakir adama iki dağ arasını dolduracak kadar koyun vermişti..

Şimdi Arkadaşlar, aslında bunu anlamak, çözmek o kadar zor değil..

gönül ne idi? ALLAH ın vedud sıfatı değilmi, (yani vicdan, aşk, sevgi gözü)..

peki kainat ve içindekiler ne idi?  yine ALLAH ın kendi nuru ile inşa olmuş yaratımlar..

hz Muhammed' S.A.V böyle bir gönül ile baktığında, o kafir dahi olsa, o kendini bilmiyorda olsa, onun yaratımının ardında ALLAH ı görüyordu arkadaşlar..

yani bir çiçeğin ardında, bir gülün kokusunda, o dağların yüceliğinde, hatta ve hatta uçsuz bucaksız çöl kumunda ALLAH ı gören, nasıl olurda,  "bilmiyor" da olsa, onun yaratamında ALLAH ı görmez?

ve nasıl olurda ona karşı içi sızıyla dolmaz..

ki.. gönlen ALLAH'ı idrak eden bir Muhammed'in S.A.V,  nasıl olurda Sevgilisine karşı sonsuz hasret acısı ile yanmaz arkadaşlar?

yani bunlar, bir Mevlana'nın bir Şems'in, bir fuzulinin, bir Arabi'nin bir Geylani'nin ve ismini sayamayacağımız nicelerinin iç yangınından ayrı şeyler değil..

ha! şu var; Hz Muhammed S.A.V  çok daha net, çok daha pürüzsüz, çok daha özel bakış açısına sahiptir, iç yangını kat be kat fazladır.. o ayrı..

ama temelinde bu yangın, işte O YANGIN!..

1 yorum:

Follow @istanbuuli