Ziyaretçi Sayısı

OKUDUĞUNUZ YAZILARIN TAMAMININ KAYNAĞI YÜREĞİMDİR.. BLOĞUMDA ALINTIYA YER VERİLMEMEKTEDİR

25 Eylül 2011 Pazar

Cennet Nedir?


"Cennet nedir" bu uzun süredir yazmayı istediğim bir konu aslında..

şimdi arkadaşlar biz aslında diğer tarafa, cennetide cehennemide buradan götürüyoruz

öncelikle bilmeliyizki cennet; gönül kokusundan yani gönülden yaratılan bir alemdir..

kişinin cennetinin genişliği, o kişinin; idrakinin, vicdanının sevgisinin, ilminin ve tekamülünde yol aldığı mesafenin genişliği nisbincedir..

şöyleki; elbetteki ALLAH heryerdedir fakat bu yolun başındaki insan henüz bunun idrakinde olmadığı için "ALLAH'I bulmak" arzusu ile yola çıkar..

öncelikli yapacağı iş genelimizin yaptığı gibi kitaplara sarılmak olacaktır.. fakat kitapları okurken, aslında o bunun farkında olmasada yaptığı şey; o kitabın yazarının gönlünde dolaşmak oluyor. çünkü yazar onu kendi gönlünde olanlarla yazmıştır..

şimdi bakın ne oldu? gönlen gördüğü şeylerle, kendi gönül alemi genişlemeye başladı.. işte ilmin önem faktörünün gizemi burada yatar..

örneğin Mevlana'yı okuyor, (aslında okumak sadece bir bahane burada asıl gerçekleşen şey; onunla gönül bağı kuruyor olması)..
onun gönül bahçesinin mahiyetini keşfettikçe, hem idraki genişliyor hem buna paralel kendi gönül bahçesi genişliyor..

(kitaplar olmasa idrakimiz genişlemeyecekmi? yol kat edemeyecekmiyiz yani? ; tabiki genişleyecek tabiki yol kat edeceğiz, tabiki ALLAH'ı idrakimiz artacak, binlerce yıl evvel kitapmı varmış? e onlarada dağlar taşlar, kısaca kainatın kendisi, ALLAH'ı idrak yolunda kitap olmuş arkadaşlar, ALLAH heryerde ise, hususda sorun yok..

aslında ilim dahi bu yolda bir noktadan sonra geçersizdir. bunun içindirki, Hz Fuzuli; "Aşk imiş her ne var alemde, ilim dediğin kiylu kal (dedikodu) imiş ancak.." demiştir..

(buradaki kast edilen aşk; yaratılanın ardında YARATAN'ını görmekle oluşur.. oluşur derken sen O'nu idrak ettiğin an, zaten bir anda ateşe düşmüş saman çöpüne dönüyorsun. sonra sana Şems diyorlar, Mevlana diyorlar, Yunus diyorlar, Yusuf diyorlar, Leyla diyorlar, Mecnun diyorlar)

kişi idraki genişledikçe, ALLAH ın yansımasını sadece gönüllerde değil kainatın her yerinde görmeye başlayacaktır, mesela içtiğin bir bardak çayın keyfinde, denizin iyot kokusunda, dağların yüceliğinde, bir gülün kokusunda, bebeğin şirinliğinde.. kısaca heryerde..

bakın.! dikkat ediyormusunuz? diğer tarafa götüreceği cenneti, kendi gönlü vesilesi ile, ALLAH'ı idraki nisbince oluşmaya başladı.

cennette saraylar ırmaklar, konaklar yeşillikler ve burada saymamızın mümküniyatı olmayan niceleri nasıl oluşur? yani cennet nasıl dizayn edilir?

bunu cevapladığımızda, otomatikman "sevap nedir?" sorusunada yanıt bulmuş olacağız..

şimdi diyelimki; kırılan bir kalbi onardık. bir anda onun içi nasıl mutlulukla doldu değilmi. gönlen tabiki onun halini görmüşüzdür ve bu bizim içimizde harika bir vicdan rahatlığı harika bir huzur oluşturur.. bakın işte bu huzur, kendi gönlünde herhangi bir arzuladığın şeyi vucuda getirir, bir saray olur, ırmak olur, koyu yeşillikler olur vs..

işte "sevap" denilen kavram budur arkadaşlar.. yani yaptığın herhangi bir hayırlı iş ile ruhunun huzur bulması ve bu huzurun, kendi gönlünde; örneğin "altında serinlenilen bir ağaç gölgesi" şeklinde şekil bulması..

bakın arkadaşlar gönlümüz aşşa yukarı dizayn olmaya başladı farkındamısınız..

işte diğer tarafta cennet bu şekilde yani gönlümüzden oluşuyor.. kimse sakın! sakın! diğer tarafta beleşten hazıra konacağı birşey beklemesin..

cehenneme gelince.. böyle bir alemin oluşmadığı alan otomatikmen zaten cehennemdir.. haksızlıkların ve ağır vicdan azaplarının dahada karalttığı dip alemleri saymıyorum bile..

"ALLAH onlara zulmetmiyordu, fakat onlar kendilerine yazık ediyorlardı
                                                                                                         Al-imran 1172 yorum:

  1. ne cenet derdim ne cehennem.. ona muhabbet ve hasrettir derdim..

    YanıtlaSil
  2. Çok derin güzel etkileyici bir yazı olmuş,Tebrikler...Teşekkür ederim.
    "altında serinlenilen bir ağaç gölgesi" bulmak dileğiyle... (Hacer)

    YanıtlaSil

Follow @istanbuuli